Visit our FacebookVisit our InstagramVisit our LinkedIn

Alimenty a upadłość

  
29 lut 2024

Alimenty a upadłość - uwagi ogólne

Ogłoszenie upadłości zawsze wywołuje określone skutki zarówno dotykające sferę osobistą, jak również majątkową upadłego. Przykładowo, gdy upadły nadal jest w związku małżeńskim, to wówczas skutki te dotykają również stosunków majątkowych małżeńskich. Natomiast inaczej wygląda to w sytuacji, w której małżeństwo zostało rozwiązane. Oznacza to, że na upadłym może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Pojawia się wtedy szereg obaw, które uzewnętrzniają się najczęściej poprzez pytanie - czy po ogłoszeniu upadłości upadły nadal będzie realizował świadczenia wynikające z obowiązku alimentacyjnego? Z kolei inaczej sytuacja kształtuje się, kiedy upadły jest uprawniony do alimentów.

Alimenty a upadłość - co po ogłoszeniu upadłości?

Jak wynika z treści art. 61 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej jako „PrUp”), z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. Z tym samym dniem upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. Wskazuje na to brzmienie art. 75 ust. 1 PrUp. Zatem w sprawach dotyczących masy upadłości czynności dokonuje syndyk. W tej konfiguracji istnieją dwa scenariusze. Pierwszy to ten, w którym upadły jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych. Drugi z kolei dotyczy sytuacji, w której upadły jest uprawnionym do alimentów. 

Alimenty a upadłość - upadły jako zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych

Pierwszy scenariusz dotyczy sytuacji, w której upadły jest osobą zobowiązaną do zapłaty alimentów. Jak wynika z art. 343 ust. 2 PrUp, zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja zaraz po kosztach w terminach ich płatności. Czyni to do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału. Kwota alimentów nie może być wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości. 

Alimenty a upadłość - Co z zaległymi alimentami?

Zaległe alimenty podlegają zaspokojeniu z funduszy masy upadłości. Wynika to z treści art. 344 ust. 1 PrUp. Zgodnie z nią, należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości kosztów postępowania, zobowiązań masy upadłości i należności alimentacyjnych. Oznacza to, że zaległe alimenty zaspokaja się zaraz po kosztach postępowania upadłościowego oraz zobowiązaniach masy. W praktyce może to oznaczać, że ich odzyskanie będzie wymagało długiego oczekiwania. Jednak nie jest wykluczone, że po zaspokojeniu kosztów i zobowiązań w funduszach masy nie zostaną już żadne środki. 

Alimenty a upadłość - upadły jako uprawniony do świadczeń alimentacyjnych

Jak wynika z art. 63 ust. 1 pkt 1 PrUp, nie wchodzi do masy upadłości mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (dalej jako „KPC”). Natomiast z art. 833 § 6 KPC wyraźnie wynika, że świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji. Oznacza to, że upadły nadal będzie otrzymywał alimenty i może nimi samodzielnie rozporządzać.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram