Visit our FacebookVisit our InstagramVisit our LinkedIn

Fundusze masy upadłości w upadłości konsumenckiej

  
5 gru 2023

Fundusze masy upadłości. Czym są?

Zagadnienia dotyczące funduszy masy upadłości odgrywają zasadnicze znaczenie w każdym postępowaniu upadłościowym. Podstawowe informacje w tym zakresie zawierają przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej jako: PrUp). Jak wynika z art. 335 PrUp, fundusze masy upadłości obejmują sumy uzyskane z likwidacji masy upadłości. Do tych funduszy zalicza się także dochód uzyskany z prowadzenia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa upadłego. Co do zasady, istotne są również odsetki od sum zdeponowanych w banku. Należ jednak pamietać, iż przepisy PrUp mogą stanowić inaczej.

Fundusze masy upadłości w upadłości konsumenckiej 

W przypadku upadłości konsumenckiej powyżej wskazana definicja zakresowa funduszy masy upadłości ulega modyfikacji. Ogranicza się ona bowiem do kwot uzyskanych z likwidacji masy upadłości. Co do zasady, zalicza się tu również odsetki od sum zdeponowanych w banku. Tak ustalone fundusze masy upadłości przeznacza się w pierwszej kolejności na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego. Dopiero następnie zaspokojeniu podlegają wierzyciele. 

Fundusze masy upadłości a ich podział

Jak wynika z treści art. 337 ust. 1 PrUp, podziału funduszów masy upadłości dokonuje się jednorazowo albo kilkakrotnie w miarę likwidacji masy upadłości po zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza listy wierzytelności w całości lub części. Ustawodawca wprowadza jednak istotne zastrzeżenie w przypadku zatwierdzenia częściowego listy wierzytelności. Wówczas w planie podziału uwzględnia się kwoty objęte nierozpoznanymi sprzeciwami, zabezpieczając w masie upadłości środki na ich ewentualną wypłatę po prawomocnym rozpoznaniu sprzeciwów. W razie kilkakrotnego podziału funduszów masy upadłości, dokonuje się podziału ostatecznego po całkowitym zlikwidowaniu masy upadłości. Jeżeli nie wniesiono zarzutów do planu podziału, wówczas sędzia-komisarz dokonuje jego zatwierdzenia. Postanowienie o zatwierdzeniu planu podziału oraz prawomocne postanowienia o sprostowaniu planu podziału oraz jego zmianie obwieszcza się.

Fundusze masy upadłości a wykonanie planu podziału

Należy podkreślić, że plan podziału jest wykonywane niezwłocznie po jego zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza. Trzeba pamiętać jednak o istotnym zastrzeżeniu. Wykonanie planu podziału nie może bowiem nastąpić przed uprawomocnieniem się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Syndyk wykonując plan podziału wydaje wierzycielowi należną mu kwotę bądź przelewa ją na jego rachunek bankowy. Należy jednak uwzględnić jedno zastrzeżenie. Wierzyciel bowiem może nie odbierać swojej należności w terminie albo podać nieprawidłowy adresu bądź nie wskazać rachunku bankowego. Wówczas sumy należne temu wierzycielowi syndyk składa do depozytu sądowego. Dopiero po wykonaniu planu podziału syndyk składa sprawozdanie z jego wykonania. 

Fundusze masy upadłości - skuteczna pomoc - Wrocław

Masz dodatkowe pytania dotyczące problematyki postępowania upadłościowego? A może potrzebujesz wsparcia na etapie sporządzania wniosku o ogłoszenie upadłości? Nasz zespół ekspertów jest gotów pomóc Ci i zapewnić profesjonalną obsługę prawną również w tym zakresie. 

Upadłość konsumencka Wrocław - nie czekaj dłużej - skorzystaj z naszych usług!

W razie dalszych pytań, zapraszamy do kontaktu tel: 600 838 883

dr Rafał Chybiński

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram